niedziela, 17 marca 2013

76 {Szybowiec}

Często spotykam się na forach, czy w wiadomościach z pytaniem, czy dany efekt jest wynikiem obróbki czy powstał "w puszce". Czasami nie są to pytania a zarzuty ;)

Postanowiłam więc i tu pokazać moje metody pracy i wyjaśnić swoje podejście.
Wiele czasu poświęcam na eksperymentowanie, szukanie takich metod, by uzyskać ukochane przeze mnie odblaski, prześwity, rozmycia... I oczywiście nie Photoshopie, a w momencie zrobienia zdjęcia.

Jakie to metody? Fotografowanie przez szybę, stosowanie różnych "przeszkadzaczy" przed obiektywem (kawałki szkła, plastiku, folii itp), freelencing (fotografowanie z odpiętym obiektywem) itp. Obróbka ma jedynie nadać ostatni szlif - retusz, poprawa kolorystyki, ostrości.


Powyższe zdjęcie powstało poprzez fotografowanie przez szybę, a dekoracyjny bokeh to efekt odbitych w szybie świateł (a nie jak sądzą niektórzy - nałożonej tekstury). W szerszym planie zdjęcie wyglądał mniej więcej tak (pod innym kątem troszkę):


Kolejne zdjęcie powstało przez umieszczenie w dolnym prawym rogu szklanki, która odbiła i rozproszyła światło.Zachęcam gorąco do własnych eksperymentów - to naprawdę fajna zabawa, której efekty, choć czasami lekko nieprzewidywalne (wymagają cierpliwości i kilku prób), stanowią naprawdę ciekawe rozszerzenie prostego "odwzorowania rzeczywistości".


modelka: Justyna Świdzińska
Makijaż Dorota Mańkowska
włosy: Paulina Kowalewska

Dziękujemy za udostępnienie do zdjęć wnętrza AWANGARDA BIS