piątek, 30 września 2011

46 {Pod światło}

Sporo osób pyta się mnie jak robię zdjęcia pod światło i czy flary w moich zdjęciach są naturalne, czy dodaję je w Photoshopie.

Po pierwsze dla pożądanego efektu potrzebujemy niskiego zachodzącego lub wschodzącego słońca. Teraz mamy idealną porę roku, bo słoneczko jest nisko o normalnych porach, nie trzeba wstawać o 4 rano :)

Po drugie najlepiej jeśli ustawimy się pod słońce, tak aby coś nam je delikatnie przysłaniało (np. liście drzew).

Po trzecie, i najważniejsze - ustawiamy prawidłową ekspozycję, tak aby światłomierz nie zwariował i nie próbował naświetlić dobrze słońca zamiast postaci (bo nam wszystko wyjdzie czarne). Ja to robię tak (bo jestem leń):

- kadruję dużo poniżej słońca (1), ustawiam ostrość i ekspozycję na moim modelu.
- blokuję ostrość i ekspozycję (możecie mieć to pod pół-wciśnięciem spustu, albo osobnym guziczkiem, odwołuję do instrukcji aparatu)
- przekadrowuję (2), tak aby słońce znalazło się nad rogiem zdjęcia (nie w kadrze). Można sobie pozwolić na słońce w kadrze, jeśli jest porządnie przefiltrowane przez coś, np liście).

Woila!
Pamiętajcie też, że każdy obiektyw daje inną flarę. Mnie osobiście podoba się najbardziej z 24-70 i tym obiektywem najczęściej robię zdjęcia pod słońce.

życzę miłych eksperymentów :)